Cesta za mojim snom 

Po mojich dlhoročných skúsenostiach z biznisu, či už z pôsobenia v nadnárodných spoločnostiach, alebo vo svojich vlastných biznisoch, som cítila po rokoch silnú potrebu zdieľať tieto skúsenosti s mojimi klientmi, ale už z druhej strany- zo strany kouča, mentora a trénera.

Vysoká škola a škola života

Vždy som bola veľmi aktívny a ambiciózny človek, a preto som si zvolila formu štúdia na vysokej škole inak, ako moji spolužiaci. Prihlásila som sa na externé štúdium, ktorého cieľom bolo vyštudovať niečo zmysluplné a financovať si ho z vlastných zarobených peňazí.

Ako mladý neskúsený človek s obrovskými ideálmi som sa prihlásila počas prvého ročníka na pohovor do nadnárodnej spoločnosti, a bolo to moje najlepšie rozhodnutie. To, čo mi dala vedomostne moja alma mater mi tá pracovná Philip Morris Slovakia umožňovala skúšať v praxi už počas štúdia. Boli to roky vedomostí, pokory, skvelých priateľstiev, systému, pracovnej morálky, mentoringu, koučovania, ale hlavne roky s ľuďmi, ktorí ma pracovne vyformovali. Najlepší štart mojej kariéry, za ktorý mi ešte aj kráľovsky platili 🙂

Prvé podnikanie ako z filmu

Po vysokej škole som sa rozhodla postaviť na vlastné nohy a vyskúšať podnikať. Začiatky boli veľmi ťažké. Začínali sme so spoločníkmi za malým prerobeným stolom zo šijacieho stroja v kútiku jedného bratislavského podniku. Tam sa začali tvoriť nápady, míňať naše ušetrené peniaze, a tam aj prichádzali prvé sklamania.

Tie, ktorým by sa dalo predísť, keby sme mali v tej dobe možnosti, aké majú dnes začínajúci podnikatelia. Čo by sme my dali za mentora, podnikateľské centrum, kde sa môžete teraz chodiť radiť alebo vzdelávať, alebo taký koučing. Učili sme sa na vlastných chybách. Čo bolo samozrejme drahé, neefektívne, ale o tom viac nás to kreovalo a učilo podnikať s pokorou.

kouč Darina Peniašková

kouč Darina Peniašková

Úspechy a pády sa dejú tým, čo konajú

Prvý biznis pomohol zarobiť na druhý, a keď sa rozbehol tak, že zarobil na tretí, bol čas presedlať. Človek sa na takejto ceste naučí veľmi veľa, ale hlavne spoliehať sa sám na seba, mať systém a silnú vieru vo svoje vlastné schopnosti. Pokiaľ by sme si neverili my, neverili by ani našej firme, ani naším produktom.

Som vďačná za ľudí, ktorí ma na tejto ceste sprevádzali vo forme spoločníkov, zamestnancov, obchodných partnerov, ale aj konkurencie. Každý z nich ma niečo naučil. Negatívne veci nám ukázali, čo nechceme a tie pozitívne nás hnali dopredu.

Čas na zmenu

Všetko si však vyberá svoju daň, a keď sa venujete naplno iba práci, iné veci vám pomedzi to môžu unikať. Často v tom návale povinností a tlaku, čo ešte treba urobiť si nevieme zosúladiť prácu a súkromie. Neboli sme výnimkami. Naše spoločnosti prosperovali, ale my sme duševne prahli.

Nával povinností a nerovnováha v pracovnom a súkromnom živote, mi skoro priniesli vyhorenie. Bol čas na zmenu. Cítila som veľkú vďačnosť za to, čo sme spolu vybudovali, dokázali a mala silný pocit, že to už chcem zdieľať z druhej strany. Po 8 rokoch bol čas na novú kapitolu.

Pomáhaj a svieť

Už počas vysokej školy som sa venovala dobrovoľníctvu, a tak to zostalo až doteraz. Cítila som silnú potrebu pomáhať nie len finančne a časovo, ale zapojiť do toho aj moje vedomosti a skúsenosti. Keď som zvažovala, čo ďalej prišlo rozhodnutie opäť sa vrátiť ku koučingu, ale v inej forme. Moje zameranie smerovalo ku koučingu a mentoringu pre začínajúcich podnikateľov, neziskové organizácie alebo malé spoločnosti, ktoré benefity koučovania a mentoringu až tak nepoznajú.

Moja špecializácia je transformačný biznis a životný koučing. Jeho podstata je pohľad na človeka ako celok. Všetko, čo sa nám deje s niečím súvisí a je neoddeliteľné pri samotnom riešení. Ak máte problém doma, je jasné, že sa bude ťahať aj do vašej práce. A býva to aj opačne. Pri koučingu sa stáva, že za biznisovou témou stojí hlboká životná téma a za životnou problém v práci. Z tohto dôvodu  pohľad na človeka ako celok, považujem za zásadnú a neoddeliteľnú súčasť môjho spôsobu koučovania.

Dobrovoľníctvo

Koučovanie, cestovanie, ako aj dobrovoľníctvo v neziskových organizáciách sa stalo mojou vášňou, poslaním a životným štýlom. Je pre mňa vysoko motivujúce vidieť postupné zmeny u mojich klientov, ktorí sa rozhodli chcieť, byť dostatočne mohúcni a mocní mať svoje vysnívané životy. Každý jeden z nich je veľkou inšpiráciou k tomu, že keď sa nenecháme ovládať druhými, prijmeme zmenu a začneme čeliť vlastným strachom a obavám, dokážeme nastaviť našu myseľ na úspešný a šťastný život. A keď takto rozmýšľame, tak aj konáme.

Už je to 5 rokov, čo pôsobím v krízovom centre pre týrané ženy s deťmi  ako dobrovoľníčka. Je to nesmierna cesta poznania, pokory a pomoci nie len im, ale aj mne samej. Človek pokiaľ nepomáha a naživo sa nestretáva s osudmi iných ľudí, nenaberá emocionálnu a sociálnu inteligenciu, premýšľa nad svojimi problémami inak, v takom svojom obmedzenom priestore.

Táto cesta pomoci mi pomohla stíšiť sa, počúvať, nehodnotiť, neradiť, ale nabádať robiť pozitívne zmeny a rozhodnutia. Ukázala mi to, čo som potrebovala vidieť pre seba, upratať si svoje priority a cez ne byť potom silnejšia a vyrovnanejšia pomáhať tým, ktorí tu silu momentálne nemajú alebo potrebujú na svojej ceste posvietiť.