Ako byť silný v ťažkých chvíľachPosted by On


Kde berú niektorí ľudia duševnú silu byť šťastní aj napriek tomu, že sú nútení čeliť neustále ťažkým životným skúškam?  Odkiaľ tá sila pochádza a ako s ňou treba pracovať vo svoj prospech? Zmeňte svoj postoj na vec, ktorá Vás ťaží. Staňte sa vnútorne vyrovnanou osobnosťou, ktorá je schopná čeliť takýmto situáciám. Začnite premýšľať inak ako väčšina.

Buďte aj Vy úspešný  a postupne kráčajte z tmy za svetlejším zajtrajškom, za novým dňom. Novou možnosťou niečo zmeniť k lepšiemu. Je to na Vás, my ostatní sme iba malé barličky, ktorých sa môžete pridržiavať.

1. Fáza vyplač sa z toho

„Som v úplnej riti, neviem čo ďalej, už nechcem, nemám silu, nemá to žiaden zmysel, na čo sa ešte snažiť, pre koho?“  Namiesto vnútornej sily konať Vás navštívia otázky bez odpovedí, ľútosť, myšlienky bez konca, plač, nepochopenie, žiaľ a bezmocnosť. Na začiatku chceme všetci plakať, nevidíme žiaden zajtrajšok, nevidíme nič. Iba ten jeden veľký problém pred nami, ktorý nás tak strašne ťaží na hrudi. Tak veľmi, že neviete spať, jesť, z ničoho sa tešiť. Prežívate, ale nežijete. Tento stav je ťažký, ale potrebný. Stav, kedy dávate prirodzený priechod smútku, hnevu, plaču, tomu všetkému, čo vo Vás táto situácia vyvoláva. Je potrebné dostať tieto emócie von, aby sa Vám prvotne uľavilo. Keď vypustíte tieto emócie von, vypustíte aj časť problému, ktorý Vás zožiera.

2. Fáza potrebujem čas

Po tejto fáze prichádza fáza času. Každý z Vás ho potrebuje a u každého má iný interval.  Potrebujete čas na to, aby ste dokázali prekonať žiaľ, stratu, aby ste dokázali pochopiť alebo prijať. Je milión otázok, ktoré si v tomto štádiu môžete položiť, ale ani jedna, ktorá bude zameraná na minulosť už nič nezmení. Je to tak, všetko zlé máme prilepené na nohách a nevieme sa s nimi pohnúť ani na krok. V tomto štádiu máte dve možnosti. Prvá je, že sa budete naďalej ľutovať, negatívne premýšľať a lipnúť na tom, ako je všetko zlé, nahovárať si, že ste na tom horšie ako ostatní a začať sa o tom presviedčať. Ale tento postoj Vám zabráni v tom, aby ste sa vyrovnali so skutočnosťou, zabráni Vám cítiť sa lepšie. A druhá? Prekonať ten žiaľ a dovoliť si zmenu.

3. Fáza nebuď na to sám

Všetci sa chceme prirodzene cítiť lepšie, len nevieme nájsť ten zdroj energie, čo by nás donútil vstať a konať. Tu nastupuje Vaša vnútorná sila a práca s ňou alebo kopanec do zadku od Vašich blízkych. Áno, Vaši úhlavní nepriatelia, ktorí nás nútia jesť, nenosiť stále pyžamo, tí, ktorí Vám pustia to otrasné svetlo do izby alebo Vás nútia dodržiavať hygienické návyky. Och, ako ich vtedy neznášate. “ Nechajte nás umierať, nikoho nepotrebujeme. A najlepšie, keď zavriete zvonku a necháte nás pozerať miliónty seriál alebo počúvať hudbu, ktorá by nám hrala ako smútočný pochod.“ A oni? Vždy otravne prídu a robia  všetky tie veci, ako Vaša mama, keď ste boli malí a bezmocní. Aj teraz sme. Malí a bezmocní, a preto sú tu pre Vás. Tí, ktorí trpia s Vami- partner, manželka, deti, rodičia alebo rodina, ktorú ste si mohli vybrať sami, Vaši drahí priatelia. Všetci trpia s Vami, cítia tiež tú bolesť, hnev a smútok, ale majú toľko sily a lásky, že Vám chcú a sú schopní pomáhať kráčať za tým malým svetielkom nádeje.

4. Fáza prekonaj svoj žiaľ

„Už ste niečo jedli? Aj ste sa pozreli, ako je vonku?“ Gratulujeme, vstali si z mŕtvych a rozhodli ste sa, že nenecháte Vašu myseľ a smútok ovládať Vaše činy a život. Rozhodli ste sa byť silným. Skvelý krok dopredu. Ale ako na to?  To, ako ste silným pramení z toho, ako zdokonaľujete Vaše schopnosti pracovať so emóciami, ako budete konať pozitívne a ako nenecháte Vaše myšlienky riadiť Vaše činy aj napriek tomu, že sa stále cítite zle.  Sú medzi Vami jedinci, ktorí majú lepšiu predispozíciu na rozvíjanie duševnej sily, robia to bez menšej námahy a celý tento ozdravný proces sa skracuje. Ale sú tu aj tí, ktorí si to musia odrieť, naučiť sa týmto schopnostiam ako pracovať s negatívnymi myšlienkami, pozeraním sa na veci racionálnejšie, správať sa čo najviac pozitívne, bez ohľadu na všetky negatívne okolnosti a naučiť sa ovládať emócie tak, aby sme neboli ich otrokmi.

5. Fáza zvládnem to sám

Vašou najdôležitejšou úlohou na nájdenie vnútornej sily je hľadanie harmónie v emóciách a racionálnom uvažovaní. Bojíte sa však rozkazovať vlastným myšlienkam, pocitom, chýba Vám motivácia robiť to inak, ako to máte zaužívané. Na to, aby ste sa stali psychicky silným je potrebné poznať Váš vlastný rebríček hodnôt, podľa ktorého budete konať. Je nevyhnutné počúvať svoje emócie a správne ich interpretovať do toho, ako ovplyvňujú Vaše správanie. To neznamená, že musíte nevyhnutne myslieť za každú cenu pozitívne. Skôr ide o to, aby ste si Vaše myslenie založili na racionálnom a realistickom obraze so zachovaním svojich pocitov. Duševná sila Vám bude napomáhať odhaľovať Váš potenciál, Vaše možnosti, stane sa Vašim priateľom do dažďa.

6. Fáza kto mi s tým pomôže

Čokoľvek v živote riešite alebo sa Vám prihodilo, nech je to akokoľvek desivé a bezvýchodiskové, je potrebné vedieť, že na to nie ste sami. Vždy sa nájde niekto, kto Vás na tej ceste môže sprevádzať a byť Vám nápomocný vo forme, ktorú budete potrebovať. Vždy je možnosť, ale nie vždy ste schopní ju vidieť. V takýchto prípadoch Vám vie „pomôcť“ priateľ, rodina alebo odborník. Sú tu na to, aby Vás sprevádzali po tej ceste z temnoty za svetlom, ktoré tam vždy niekde je. Len ste už unavený vidieť ho a chcete často krát čakať, že príde samé. Musíte chcieť vykročiť a potom na tej ceste môžete stretnúť mnoho ľudí, ktorí idú podobnou cestou alebo vedia, ako Vás na nej sprevádzať.

Záver

Takto sa snažím aj ja kráčať s mojimi klientmi, ako ich osobná koučka. Neriešim Váš problém, ale spoločne hľadáme na tej ceste za svetlom tú duševnú silu na zmenu postoja, situácie alebo motiváciu posúvať sa za cieľom. Aj keď po malých, ale dôležitých krôčikoch. Zameriavame sa na to, ako chcete, aby to svetlo vypadalo. Aká bude Vaša ďalšia budúcnosť, a ako sa v tom budete cítiť ako silnejší človek. Lebo jediný, kto vie zosilnieť a cítiť tú zmenu, ste Vy sám. Ja som tam na to, aby som Vám pomohla ukázať, že je to možné, a že tu duševnú silu na zvládnutie čohokoľvek, čo príde máte. Každý z nás ju má.

Vaša osobná koučka- Darina Peniašková

autor: Darina Peniašková

Návody

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *